Ako ušiť sukňu

Ako ušiť sukňu? Krok za krokom

Vyrobte si jednoduchú sukňu s gumičkou v páse. Sukňa bude naberaná, dlhá a s pevnejším materiálom môže byť vhodná aj na jeseň a zimu.


Materiál potrebný na ušitie sukne:

  • 2 metre ľubovoľnej látky so šírkou 140 cm
  • nohavicová guma (šírka aspoň 1 cm)
  • bavlnená niť


Ďalšie potreby:

  • šijací stroj
  • nožnice
  • žehlička
  • ihla a niť
  • ceruzka alebo krajčírska krieda
  • pravítko alebo krajčírsky meter
  • špendlík alebo kancelárska sponka

K výrobe sukne som použila dekoračnú látku Loneta – WAIKIKI 701 plameniaky. Látka je pevná a nepresvitá. Keďže je vzor vedený v smere návinu látky, musela som pruh látky rozstrihnúť na dve polovice a zošiť ich vedľa seba. Potom už je na vás, či položíte vzor na seba, aby dva kusy vzorovo splývali, avšak nie je to nutné a ak chcete „nahnať“ šírku a dĺžku, hodí sa vám každý centimeter naviac.

Všeobecne môžem odporučiť postup, pri ktorom si najskôr všetky kúsky látky založíte na krajoch, nastehujete, skúsite, či vám vyhovuje dĺžka a ďalšie rozmery a až potom zošívate naostro. Ak všetko pevne spojíte, bude sa vám prípadná nezrovnalosť ťažko párať.

Postup šitia sukne:

1. Ako sme už naznačili na začiatku, najskôr si musíte pripraviť základ. Potrebujete dva metre dlhý a asi 140 cm široký pruh látky. Ak používate jednofarebnú látku alebo látku so vzorom, ktorý nie je nutné otáčať, máte napoly vyhraté. Stačí jednoducho olemovať okraje podľa kroku 3 a krok 2 preskočte.

2. Ak má vaša látka vzor, ​​musíte šiť sukňu tak, aby bol vzor otočený správne. V našom prípade bolo nutné otočiť látku tak, aby plameniaky na látke „stáli“ hlavou hore. Preto sme látku rozstrihli napoly a otočili o 90°. Vo fáze 3. potom musíte olemovať oba okraje týchto kusov, aby sa vám látka nestrapkala.

3. Teraz látku olemujte. Odporúčame nasledujúci postup. Zapnite a nechajte nahrievať žehličku. Pomocou prstov a žehličky vytvorte na okrajoch záhyby. Pripevniť k látke ich zatiaľ môžete špendlíkom alebo kancelárskymi svorkami na papier. Postup opakujte tak, aby bola látka na okrajoch zahnutá dvakrát (rozstrapkané okraje látky sú teda zamotané dovnútra, ako v palacinke).
Vďaka žehličke vytvoríte ploché okraje. Potom, čo okraje zažehlíte, môžete ich nechať pripevnené špendlíkmi. My vám ale môžeme odporučiť vziať ihlu a niť a prichytiť švy ku zvyšku látky v niekoľkých miestach po dĺžke švu kúskami nite, ktorá vás na rozdiel od špendlíkov nezraní.

Zažehľovanie švov sukne
Zažehľovanie švov sukne


Stehovanie nažehlených švov
Stehovanie nažehlených švov

4. Orientačne si takto zahnite aj spodný šev sukne. Ak ste šili sukňu z dvoch kusov kvôli vzoru, je vhodné najskôr spojiť dva kusy zasa dohromady (opäť buď špendlíkmi, alebo ihlou a niťou) a to tak, aby vzor nadväzoval. Vďaka tomu budete mať aspoň orientačne sukňu po celej šírke rovnako dlhú.

Nesťahujte sukňu v tejto fáze príliš natesno, nezabúdajte, že tieto „spojnice“ budete zase strihať a odstraňovať.

Spájame kusy sukne k sebe
Spájame kusy sukne k sebe

5. Pomocou prstov, žehličky a ihly s niťou si zahnite aj horný okraj sukne. Avšak pozor, musíte postupovať trošku inak. Najprv zahnite dostatočný okraj, aby sa nitky schovali dovnútra (podobne, ako pri zakladaní švov). Druhý preklad však bude oveľa dlhší, než u švov. Je tomu tak preto, že dovnútra tohto okraja budete naťahovať gumu.

Zakladanie horného okraja
Zakladanie horného okraja

6. Máte teda obdĺžnik látky so všetkými založenými okrajmi. Preskúšajte si omotaním okolo seba, či vám vyhovuje dĺžka sukne a ďalšie rozmery.

7. V prípade, že ste si istí všetkými krokmi, môžete začať zošívať. Najprv zošite bočné švy k sebe (nezabudnite šiť lícom k sebe). Potom môžete zošiť horný aj spodný lem. Ideálne je použiť cik cak steh, bude lepšie držať. Ak ste miesto špendlíkov sťahovali ihlou a niťou, môžete tieto spojnice postupne počas šitia odstrihávať a odstraňovať.

Zošívanie sukne
Zošívanie sukne

8. Pri sceľovaní horného lemu myslite na to, že musíte nechať na jednej strane lem otvorený, aby ste do neho vložili gumičku.

9. Najlepšie je vziať si celú špuľku gumičky a pomocou zatváracieho špendlíka navliecť gumičku do horného lemu. Sukňu si oblečte a gumičku zaviažte tak, aby vám sukňa nepadala, ale aby vás ani neškrtila. A to presne v mieste, kde chcete sukňu nosiť (ideálne miesto je v páse nad panvou).

Navliekanie gumičky do sukne
Navliekanie gumičky do sukne

10. Zvyšok gumičky odstrihnite, uzlík sa schová dovnútra. Gumičku môžete v niekoľkých miestach zašiť, aby sa v sukni neotáčala a neškrtila. Miesto, kadiaľ ste zaväzovali gumu, zašite ihlou a niťou. Sukňa je hotová.

Hotová sukne
Hotová sukne

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované informácie sú označené *