Ako ušiť obal na knihu

Ako ušiť obal na knihu? Chráňte svoj milovaný príbeh

Zvykli sme si na to, že sa v električke alebo v autobuse pozeráme výhradne do telefónov, avšak veľa ľudí si so sebou stále nosí knihy. Takéto cestovanie potom vyžaduje obal na knihu, vďaka ktorému sa nielen obal knihy nezašpiní, ale aj jej názov potom zostane sympaticky záhadný. Ako si takýto obal ušiť vám ukážeme v nasledujúcom článku.

Obal môžeme ušiť z pevnej dekoračnej látky, ktorá býva pekne vzorovaná a pomerne slušne knihu ochráni. Ak takú nemáte, stačí obyčajná bavlna. Pre ešte lepšiu ochranu knihy môžete ušiť obal dvojitý. Potom nevadí, keď použijete trošku tenšiu látku.

Aké existujú látkové obaly na knihy?

Spravidla rozdeľujeme dva typy obalov:

 • pevný obal s pevnými klopami, do ktorých je možné vložiť len knihu s presne danými rozmermi
 • rastúci obal na knihu, u ktorého je jedna klopa posuvná, upevniteľná k doske na gumičku. Do takéhoto obalu je možné vložiť knihu akejkoľvek šírky. Výška sa upravovať nedá, je nutné knihu presne vymerať, prípadne obal ľahko zapošiť, ak je väčší.

Je nutné dodať, že sa u kníh opakuje niekoľko málo formátov, takže si môžete vyrobiť obal univerzálnej veľkosti na viac druhov kníh (čo sa výšky týka).

Materiál potrebný na ušitie obalu na knihu

Dekoračná alebo bavlnená látka podľa vlastného vkusu

Ďalšie potreby

 • šijací stroj
 • nožnice
 • entlovacie nožnice
 • špendlíky
 • stuha ako záložka (nepovinné)
 • gumička v prípade šitia rastúceho obalu (nepovinné)

Návod ako ušiť obal na knihu

 1. Zmerajte knihu. Zmerajte dĺžku aj šírku obálky knihy. K šírke obalu (teda výške knihy) pripočítajte cca 4 cm na lemy. K dĺžke obálky knihy pripočítajte približne 10 cm kvôli klopám, do ktorých sa bude kniha zakladať. Napríklad kniha vysoká 20 cm, široká 15 cm a tučná 3 cm bude potrebovať obdĺžnik látky s rozmermi 24 × 43 cm.
 2. Pre dvojvrstvový obal budete potrebovať dva rovnaké obdĺžniky látky. Podľa vyššie nameraných rozmerov vystrihnite dva obdĺžniky, priložte ich lícom k sebe a zošpendlite.
 3. Obdĺžniky prešite dookola, nezabudnite vynechať asi 5 cm medzeru ako otvor na obrátenie. Začistite okraje, ideálne endlovacími nožnicami, zastrihnite rohy látky a obráťte výtvor lícom von.
 4. Narovnajte rohy a švy, prežehlite obal, a to tak, aby ste lemy pri otvore založili rovnako, ako pri zvyšku diela.
 5. Zašite otvor. Môžete použiť matracový steh, ktorý nie je na výslednom produkte vidieť. Ak je otvor bližšie k stredu obalu, môžete doň všiť stuhu ako záložku.
 6. Na obdĺžnik položte knihu a založte klopy za jej dosky. Knihu zatvorte. Vyrovnajte obal tak, aby dobre sedel. Okraje klop zaistite špendlíkmi. Potom môžete knihu vybrať.
 7. V miere, akú ste namerali na knihe, zošite okraje klop. Obal je hotový.

TIP! Ak chcete mať rastúci, univerzálnejší obal, namiesto zašitia druhej klopy na druhú stranu obalu našite gumičku. Tá sa potom navlečie na zadnú stranu obálky a vznikne tak posuvná chlopňa.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované informácie sú označené *