Ako ušiť zatemňovacie závesy

Ako ušiť zatemňovacie závesy? Postupný návod v bodoch

Vyhnite sa horúčavám zvonku vďaka kvalitným zatemňovacím závesom. Poradíme vám, ako na to.

Čo je to zatemňovacia látka?

Zatemňovacie látky sa predávajú v pomerne veľkej šírke (od 140 do 280 cm). Tomu sa treba prispôsobiť. Každé okno je inak dlhé a široké, pri širších oknách nie je problém využiť plnú šírku metráže; to znamená, že je možné skrátka výšku okna aj s presahom vynásobiť dvoma a potom kúpiť zodpovedajúce množstvo látky. Pri štvorcových alebo užších vysokých oknách môžete látku deliť pozdĺžne, potom vám vzniknú dva diely úzkej látky. Nezabúdajte vždy na riasenie.

Ako pracovať so zatemňovacou látkou

Pri práci s látkou väčšej šírky je nutné myslieť na to, že budete potrebovať skutočne veľa priestoru na prácu s látkou. Zrejme pokryjete celú podlahovú plochu bytu. Keďže je látka pevná a nepoddajná a počas strihania i zameriavania lemov je potrebné mať ju skutočne natiahnutú, nájdite si miestnosť, kde je možné látku s rozmermi 4 × 3 metre roztiahnuť. V suchých dňoch sa nebojte strihať látku napríklad na záhrade alebo na dvore.

Napriek pevnosti a vysokej gramáži látky sa s blackout látkou dobre pracuje na stroji. Avšak dávajte pozor pri zažehľovaní okrajov. Vysoké teploty by mohli látku poškodiť. Radšej skladajte lemy len za použitia špendlíkov.

Ako vypočítať zodpovedajúce množstvo látky?

Zmerajte výšku aj šírku okna. Vymerajte tiež presahy pod oknom podľa toho, aké sú potrebné. Myslite tiež na dĺžku priestoru medzi oknom a garnižou. Pripočítajte asi 10 cm na požadované lemy a prípadne ďalšie centimetre na prípadné nášivky (ak chcete ušiť oká).

My sme vyrobili závesy na okno s rozmermi 150 x 155 cm. Využili sme 5 metrov zatemňovacej látky, ktorú sme odstrihli kolmo. Zrejme by ale stačilo menej látky. Všetko závisí od priestoru pod oknom a okolo neho. Počítali sme tak s tým, že látka je dostatočne široká (280 cm), čo vystačí aj na riasenie a pokrytie priestoru okolo okna tak, aby do miestnosti skutočne neprenikalo žiadne svetlo.

Materiál potrebný na ušitie zatemňovacích závesov

  • cca 2 metre zatemňovacie blackout látky,
  • šijací stroj, nožnice, žehlička, nite, špendlíky.

Postup šitia závesov:

  1. Rozdeľte látku na dva rovnaké diely podľa rozmerov vašich okien. Do šírky jedného dielu sa nebojte pridať, výška jedného dielu by mala aspoň o 50 cm presahovať výšku okna (ideálne viac).
  2. Zastrihnite rohy látok (môžete aj viac, než zobrazuje fotografia), a to podľa toho, aké široké sa chystáte šiť lemy.
Zastrihnite rohy látok
Zastrihnite rohy látok
  1. Zastrihnuté rohy preložte na polovicu a približne do polovice zošite po rube zubatým stehom.
Zastrihnuté rohy zošite
Zastrihnuté rohy zošite
  1. Založte lemy dovnútra, na dvakrát. Zošpendlite dohromady. Strihané rohy by sa mali stretávať. V mieste horného a dolného okraja môžete pre pohodlnejšie vešanie závesov urobiť hrubšie okraje, približne 10 cm široké. Obšite založené lemy po celej dĺžke, dookola.
Založte lemy dovnútra
Založte lemy dovnútra
  1. Strihané rohy spojte, a to zubatým „cikcak“ stehom na najmenšiu veľkosť (0,5 – 1), prípadne overlockom.
Strihané rohy spojte
Strihané rohy spojte

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované informácie sú označené *