Druhy látok v metráži prehľadne

Druhy látok v metráži prehľadne

Začínate so šitím a potrebujete poradiť, akú látku si vybrať pre váš výrobok? Alebo sa chcete nechať inšpirovať, čím začať a o čom ani neviete, že si potrebujete ušiť? Čítajte ďalej!

Bavlnená metráž

Základná látka, univerzálne použiteľná. Jej najväčším plusom je ľahká údržba. Bavlnu je možné prať pri veľmi vysokých teplotách (znesie i vyvárku), čo z nej robí najlepší materiál na výrobu rúšok, zdravotníckych plášťov, ale aj utierok, plienok a ďalších materiálov, ktoré sa používajú často v hygienickom prostredí. Tiež väčšina pracovných odevov sa vyrába z bavlny s vysokou gramážou.

Na čo použiť bavlnu? Ušite si povlak na vankúš alebo deku, závesy, zásteru na varenie, plachtu do postele. Z bavlny sa tiež vyrábajú rôzne dekoračné látky, napríklad so sezónnymi motívmi, vďaka ktorým si môžete ušiť slávnostné doplnky na veľkonočné alebo vianočné sviatky. Dekoračné látky so zvieratkami a podobnými motívmi sa najviac využívajú v detských izbičkách; farebné obliečky alebo závesy zmenia holú miestnosť na veselý bunker hravosti. Medzi obľúbené výrobky patrí tiež napríklad zavinovačka.

Krep

Nadýchaná bavlnená látka z najjemnejších česaných vlákien bavlny. Je nekrčivá, nie je nutné ju žehliť. Rovnako ako iné druhy bavlny je možné aj krep prať pri vysokých teplotách. Najčastejšie sa krepová metráž používa na výrobu posteľnej obliečky.

Flanel

Flanel je vyrobený z najjemnejšej česanej bavlny a poznáte ho z obliečok a z teplých košieľ. Možno ním opatriť bundy (napr. vnútorná strana rukávov). Je vhodný aj do bytového textilu, napr. na zábranu proti prievanu ku dverám, ale flanel niekedy dokáže celkom slušne lapať prach, čo ho na dekoračné účely trochu diskvalifikuje z výberu.

Froté

Aj froté je druh bavlny, avšak má oproti bežnej bavlnenej látke až trojnásobnú gramáž (približne 420 g / m2). Z froté sa vyrábajú uteráky, župany, žinky a podobné výrobky. Froté je jemné, hebké a má vysokú savosť.

Damašek

Najkvalitnejšia bavlna, akú je možné na našom trhu dostať, sa nazýva damašek. Spoznáte ho podľa vytkaných vzorcov v jemnom bielom materiáli. Z damašku sa najčastejšie vyrábajú obliečky a obrusy. Kvôli tomu, že sa z damašku šijú hlavne veľké kusy bielizne, je možné ho zaobstarať aj v širšej metráži (285 cm).

Sypkovina

Špeciálny druh bavlnenej metráže je husto tkaná, jemná priadza – sypkovina. Slúži na výrobu povlakov na vankúše a deky z husieho peria. Látka neprepúšťa kúsky výplne, ale je dostatočne priedušná na to, aby prepustila vlhkosť.

Poťahové látky

Z poťahových látok budete voliť vtedy, ak sa chystáte opatriť novým kabátikom kreslo, sedák alebo podnožku. Stará látka sa väčšinou strháva a kostra s výplňou sa poťahuje novou látkou. Tieto látky sú oveľa ťažšie ako iné a majú vysokú odolnosť.

Teflónová látka

Teflónová látka slúži na výrobu obrusov, prestieranie a závesov. Jedná sa o polyesterovú tkaninu s teflónovým vodeodolným povrchom.

Fleece

Fleece je mäkká látka s vynikajúcimi termoregulačnými schopnosťami. Využíva sa najmä na výrobu zimného vybavenia (čiapky, šály, tunely).

Látky pre špecifické použitie

Pre výrobu záhradného vybavenia budete potrebovať látky nazývané slnečníkovina a lehátkovina. Lehátkovinu použijete na potiahnutie záhradných hojdačiek, ležadiel a rybárskych stoličiek. Je to pevná látka zo 100% akrylu s gramážou 185 g / m2. Slnečníkovina je nepremokavá látka určená na výrobu slnečníkov, markíz a iných prístreškov.