Ako ušiť obliečky

Ako ušiť obliečky? Zvládnete to tiež

Nemusíte byť závislí na sériovej výrobe. Vylaďte si spálňu podľa svojho gusta.

Materiál potrebný na ušitie obliečky

  • látka podľa vášho výberu (bavlna, satén alebo flanel)
  • žehlička
  • gombíky alebo zips
  • ak používate gombíky, kúpte si pätku na šitie gombíkových dierok

Postup šitia obliečok:

  1. Najskôr si pred zakúpením látky zmerajte lôžkoviny, ktoré budete povliekať. Zmerajte si šírku i dĺžku deky aj vankúše. Šírka metráže býva väčšinou jednotná, dĺžku samozrejme vynásobte dvoma. K dĺžke látky na prikrývku pripočítajte asi 15 cm na švy. V šírke by ste mali počítať navyše asi so 4 cm.
  2. Látku v dĺžke dvojnásobku požadovanej dĺžky kusu posteľnej bielizne s pätnástimi centimetrami navyše najskôr olemujte. Rovno strihané okraje preložte na dvakrát. Medzi jednotlivými preloženiami okraja v mieste, kde sa látky skladajú, ich prežehlite žehličkou a upevnite špendlíky. Vyskúšajte si preložením látky napoly, že sú švy rovné a že preložená látka má zo všetkých strán rovnakú dĺžku.
  3. Premýšľajte tiež nad tým, ako budete obliečky zapínať. Na okraje môžete našiť zips. Ak budete zapínať obliečky na gombíky, môžete kraje zahnúť podobne ako krajné švy. Záhyb urobte trochu širší, nech nemusíte pri prešívaní gombíkových dierok prešívať širokú vrstvu látky.
  4. Všetky našpendlené prehyby postupne zošite na šijacom stroji. Spravidla je jednoduchšie najskôr olemovať okraje na miestach, kde sa budú obliečky zapínať a až potom zašiť švy.
  5. Otočte povlak lícom von a povlak máte hotový. Teraz môžete vyrobiť gombíkové dierky a našiť gombíky.


Šikovný TIP na krajšie švy: na začiatku neobracajte látku naruby, ale zošite kraje po líci. Potom ju obráťte naruby a vzniknutý šev prešite ešte z tejto strany. Vznikne šev, ktorý bude esteticky prívetivejší a jeho údržba bude jednoduchšia.

Video: ako našiť zips

Video: ako ušiť gombíkovú dierku

Ušít povlečení

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované informácie sú označené *