Ako ušiť rúško

Ako ušiť rúško? Prehľadný fotonávod

Materiál potrebný na ušitie jednoduchého rúška:

 • 100% bavlna (tu je použité plátno Simona – vzor 907)
 • bavlnená niť
 • lanko na pripevnenie za uši (gumička, šikmý prúžok, alebo tepláková šnúra)

Ďalšie potreby:

 • šijací stroj
 • nožnice
 • ceruzka alebo krajčírska krieda
 • pravítko alebo krajčírsky meter
 • špendlík alebo kancelárska sponka

Postup šitia rúška:

1. Najskôr si odmerajte dostatok látky. Obvyklé rozmery látky na jeden kus rúška sú 20 cm na šírku a 25 cm na dĺžku. Nemusíte sa ale báť pár centimetrov pridať, ak má rúško nosiť dospelý, alebo ak nechcete šetriť látkou pri skladaní švov. Odmerajte si rovnomerný obdĺžnik pravítkom a na látku ho načrtnite mäkkou ceruzkou, alebo krajčírskou kriedou (viď obrázok fáza 0).

Fáza 0 - na látku načrtnite mäkkou ceruzkou tvar
Fáza 0 – na látku načrtnite mäkkou ceruzkou tvar

2. Štvorec vystrihnite (fáza 1) a olemujte dlhšie strany. Môžete to urobiť niekoľkými spôsobmi:

 1. Látku raz zahnite, prežehlite, zahnite druhýkrát (aby sa okraje skryli dovnútra), opäť prežehlite; zašpendlite tento okraj alebo upevnite kancelárskymi sponkami na papier a potom po celej dĺžke prejdite šijacím strojom.
 2. Látku raz zahnite, pripevnite požadovanú šírku švu sponkami na papier a jemne nastehujte buď ručne ihlou a niťou (aby látka držala preložená), alebo šijacím strojom. Látku potom prehnite ešte raz, znova zasponkujte a ušite už pevný šev po celej dĺžke.
 3. Najjednoduchší spôsob pre tých, ktorých nebaví neustále prekladanie švov a stehovanie: okraje látok preložte na dvakrát, nechtom prejdite po hranách a prešite po celej dĺžke. Tento variant je najrýchlejší, je ale nutné mať pevnú ruku a cit pre rovné čiary v oku.


Fáza 1 - vystrihnite štvorec
Fáza 1 – vystrihnite štvorec

3. Potom olemujte kratšie strany a zároveň je potrebné vyrobiť tunel na lanko (fáza 2). Opäť máte dva varianty:

 1. Tunel veľmi opatrne ušijete už s lankom.
 2. Tunel ušijete samostatne a špagátik za pomocou zatváracieho špendlíka prevlečiete naskrz.
Fáza 2 - vyrobte tunel na lanko
Fáza 2 – vyrobte tunel na lanko

Na obrázku „fáza 3“ vidíte rúško ušité spôsobom 3b. Aj v tomto prípade je možné zašiť látku po prvom prehnutí (pozri bod 2b) a potom vytvoriť šev cez vložené lanko. Pri tom si dávajte pozor na to, aby bolo lanko pohyblivé. Na obrázku vidíte rúško, ktorého lanko je vložené v jednom kuse. Je tak možné mať rúško zavesené okolo krku, keď si hornú časť odviažete. Je ale možné vložiť dve kratšie lanká a vyrobiť zaväzovanie na zadnej strane hlavy, prípadne lanká alebo gumičky zaviazať tak, aby ich bolo možné založiť za uši.

Fáza 3 - rúško s lankom
Fáza 3 – rúško s lankom

4. Rúško pred nasadením na lanko mierne nakrčte, vznikne tak vrecko, ktoré vytvára okolo úst kryté miesto. S týmto rúškom ste plne chránení.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované informácie sú označené *