Ako ušiť vrecúško na darčeky?

Ako ušiť vrecúško na darčeky? Vianoce ekologicky

Vianočné alebo mikulášske darčeky zabalené do neekologického papiera sú už pasé. Dnes frčia vrecúška, ktoré krásne vyzerajú, nekrčia sa a dajú sa použiť opakovane, a to nielen na darčeky. Ideme na to! Je to jednoduché.

Materiál potrebný na ušitie vrecúška na darčeky:

  • dekoračná látka s vianočným motívom či iným zimným dizajnom. Je tiež možné použiť plátno.
  • povrázok: rustikálny (ľanový alebo bavlnený), prípadne atlasová stuha

Ďalšie potreby:

  • šijací stroj
  • niť
  • nožnice
  • žehlička
  • zatvárací špendlík
  • špendlíky

Ako ušiť vrecúško na darčeky? Krok za krokom

1. Vystrihnite štvorec alebo obdĺžnik látky podľa vašej potreby. Je jednoduchšie vystrihnúť väčšiu časť látky a preložiť napoly, ušetríte si tým prácu. Pre potreby mikulášskej nádielky stačí vystrihnúť látku s veľkosťou papiera formátu A3. Na zabalenie väčšieho darčeka môžete vystrihnúť látku s veľkosťou papiera formátu A2.

Nastrihaná látka
Nastrihaná látka

2. Ako už bolo uvedené, preložte látku na polovicu. Teraz je potrebné založiť horný šev. Založte okraj na dvakrát tak, aby bol okraj látky schovaný vo vnútri. Pomôcť si môžete špendlíkmi a žehličkou. Pokiaľ chcete prevliekať okrajom povrázok či mašľu, ušite okraj širší.

3. Preložte látku tak, aby bola stranou, na ktorej je potlač, von. Na šijacom stroji prešite preloženú látku po obvode – do písmena L, preloženú stranu prešívať nemusíte. Šite naozaj blízko k okraju látky.

Lemovanie vrecúška na darčeky
Lemovanie vrecúška na darčeky

4. Obráťte vrecúško naruby, potlačenou stranou dovnútra. Prstom narovnajte látku vo všetkých rohoch, vzniknuté vrecúško môžete prežehliť, aby ste zabránili nerovnostiam.

5. Rovnakým spôsobom přešite vrecúško i po rubovej strane. Šite trochu ďalej od okraja (asi 1 cm). Vďaka tomu vám vznikne krásny skrytý šev. Ak ste zachovali vzdialenosti od okraja, mali by ste po obrátení látky lícom von mať vrecúško s krásnymi švami.

6. Ak ste si ušili tunelík na okrajoch, prevlečte ním s pomocou zatváracieho špendlíka špagát alebo stuhu, ktorou vrecko po vložení darčeka uzatvoríte. Veľmi pekne ale vyzerá aj zaviazaná mašľa okolo okraja naplneného vrecúška. Ak nemáte mašľu, môžete použiť odtrhnutý kúsok zvyšnej látky.

Ako ušiť vrecúško na darčeky
Ako ušiť vrecúško na darčeky

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované informácie sú označené *