Ako ušiť povlak na podsedák

Ako ušiť povlak na podsedák? Jednoduchý DIY návod

Podsedákom s vami vybranou látkou si môžete skrášliť nielen stoličky alebo lavičku. Podsedák môže slúžiť aj ako sedenie pre psíka alebo spontánne návštevy, ktoré rady sedia na koberci alebo na zemi pri krbe.

Materiál potrebný na ušitie podsedáku

Ďalšie potreby:

  • šijací stroj
  • niť
  • nožnice
  • žehlička
  • zatvárací špendlík
  • špendlíky
  • ihla na ručné šitie
  • ceruzka
  • páradlo

Ako ušiť podsedák? postup:

1. Vystrihnite dva obdĺžniky látky. Zmerajte si rozmery vašej molitanovej vložky, pripočítajte šírku molitanovej vložky, pripočítajte tiež asi 5 cm na švy z každej strany. Zo strany, kadiaľ sa bude vkladať vložka, pripočítajte ďalších 10 cm.

1. Meranie
1. Meranie

2. Priložte látky rubmi k sebe (potlačený líc von).

3. Jednu dlhšiu stranu, zošite blízko okraju, vznikne útvar pripomínajúci vytrhnutý dvojlist zo zošita.

3. krok: Šitie lemu po líci
3. krok: Šitie lemu po líci

4. Roztvorte ho, otočte naruby a rovnakú stranu přešijte ešte po rube (s väčším odstupom, asi 1 cm od okraja). Vznikne skrytý lem.

4. krok: Prešitie po rube
4. krok: Prešitie po rube

5. Potom môžete vyrobiť zosilnený lem pri okraji povlaku, kde budete zašívať gombík. S pomocou žehličky a špendlíkov postupne založte okraj na dvakrát. Raz len mierne (asi 1 cm od okraja), zažehlite, zašpendlite. Druhý preklad môžete pretiahnuť, až na 3 cm.

6. Potom, čo bude široký lem hotový, znovu látky preložte rubom k sebe a lícom von. Rovnako, ako prvý postranný lem, zašite aj druhý postranný lem a dno povlaku (budete mať teda zašité tri strany).

7. Povlak je v podstate hotový. Teraz vám stačí už len zašiť gombíky. Podľa veľkosti a počtu gombíkov zašite ľubovoľný počet tak, aby povlak nevypadával. Prišite gombíky.

5. krok: Zosilnený lem pri okraji
7. krok Podsedák s gombíkom

8. Na jednej strane širokého lemu máte gombíky, na druhej nič. Sem zakreslite dĺžky gombíkov na náprotivnej strane. Potom vyhotovte gombíkové dierky, a to na šijacom stroji, pätkou na gombíkové dierky. Na ich dokončenie si potom pomôžte páradlom.

9. Do povlaku vložte molitan. Podsedák je hotový.

Z podsedáku bude mať radosť aj váš psík
Z podsedáku bude mať radosť aj váš psík

TIP! Najskôr môžete povlak nanečisto zošpendliť, aby ste si premerali, ako sa daný rozmer hodí na váš molitan alebo vankúš. Prípadne je možné povoliť alebo utiahnuť niektorým smerom švy, aby lepšie sedel.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované informácie sú označené *