Ako ušiť plachtu s gumou

Ako ušiť plachtu s gumou? Zvládnete to tiež!

Zlaďte si spálňu do farieb a vzorov, aké sa vám páčia najviac. Vďaka svojim šikovným rukám a nášmu návodu nebudete musieť opomenúť ani posteľnú plachtu. Stačí si kúpiť látku podľa vášho vkusu, ktorá bude ladiť s ostatným bytovým textilom a nábytkom v spálni. Ste pripravení? Ideme na to!

Ako ušiť plachtu? Ide o pomerne jednoduchú záležitosť. Potrebujete v podstate iba nožnice, látku, ktorá sa vám páči a šijací stroj. Dôležitým príslušenstvom je však meter, pretože každý matrac má trochu iné parametre a tými sa musíme počas šitia riadiť.

Pre správne rozmery zmerajte matrac

Najskôr budeme musieť zmerať matrac. Pre príklad počítajme s rozmermi štandardného jednolôžka. Plachta na bežné jednolôžko má rozmery 90 × 200 cm.

Premenlivá býva často výška matraca. V našom príklade môžeme počítať s priemernou výškou matraca 20 cm. Správna výška matraca je pre určenie vhodného rozmeru plachty zásadná. Je tiež nutné pripočítať 6 cm na založenie záhybov a tunela pre vloženie gumy. Pozrite sa na tento obrázok:

Ako ušiť plachtu s gumou
Ako ušiť plachtu s gumou

Ako ušiť plachtu s gumou?

V našom príklade, kedy má matrac výšku 20 cm a rozmery 90 × 200 cm, by strih podľa tohto obrázku mal nasledujúce rozmery:

 • dĺžka plachty: 200 + (2 × 20) + 12 = 252 cm
 • šírka plachty: 90 + (2 × 20) + 12 = 142 cm

V tomto prípade je vhodné voliť metráž, ktorú je možné objednať v šírke 150 cm, pretože potom nebude nutné okraje matraca našívať zvlášť a napínaciu plachtu je tak možné ušiť z jedného kusu látky.

Ak sa vám nechce riešiť nejaký ten centimeter šírky navyše, nie je problém ušiť plachtu v takej šírke, v akej ste si kúpili látku. Potom je ale nutné si vzorec prepočítať tak, aby všetky presahy merali rovnako. Látka sa vám bude lepšie lemovať a lepšie sa do okrajov bude vsadzovať guma. Takto ušitá plachta bude tiež lepšie držať na matraci a schová ho celý.

Aké existujú druhy plachiet

Existujú dva základné druhy plachiet:

 • klasická plachta: plachtu si môžete ušiť tak, že si jednoducho zaobstaráte látku v rozmeroch, ktoré sme si zmerali vo vzorci vyššie a našili sme na ňu lemy. Takýto druh plachty je vhodný na matrac, ktorý sedí pevne v ráme a nepohybuje sa s ňou. Plachta sa počas povliekania zloží úhľadne pod matrac;
 • naťahovacia plachta: túto plachtu si budeme šiť v nasledujúcom návode. Plachta je na okrajoch vybavená gumou, ktorá sa pretiahne cez matrac a drží plachtu na mieste.

Materiál potrebný na ušitie naťahovacej plachty

 • Ideálne bavlnená látka v rozmeroch podľa výpočtu vyššie. Na jednolôžkový matrac budete potrebovať približne 2,5 metra látky so šírkou najmenej 150 cm.
 • Širšia nohavicova guma, alternatívne teplákový povrázok.

Ďalšie potreby

 • šijací stroj
 • nožnice
 • špendlíky
 • žehlička
 • mäkká ceruzka alebo krajčírska krieda
 • krajčírsky meter

Návod ako ušiť naťahovaciu plachtu:

 1. Na látku si podľa krajčírskeho metra načrtnite zodpovedajúcu šírku a dĺžku podľa nákresu vyššie a podľa vlastného výpočtu podľa výšky vášho matraca.
 1. Z rohov vystrihnite štvorce nadbytočnej látky.
 1. Strany, z ktorých ste si vystrihli štvorec, založte látku dovnútra a zošite. Zošité časti potom začistite endlovacím strihom. Pokiaľ máte overlock, začistite ich overlockom. Vznikne vám plachta s rozmermi matraca.
 2. Skontrolujte, či sú všetky zošité strany rovnako dlhé, pri veľkých rozdieloch ich zastrihnite.
 3. Založte lemy okraja plachty. Pomôcť si môžete žehličkou.
 4. Lemy založte dovnútra, a to na dvakrát. Prichyťte si ich špendlíkmi a žehličkou ich spevnite, aby vám pri sceľovaní držali. Po celom obvode takto založené lemy prešite strojom (jednoduchý steh) a odstráňte špendlíky.
 5. Nakoniec vytvorte tunel pre gumu. Založte lem ešte raz dovnútra a prešite vzniknutý tunel po obvode; do vzniknutej medzery by sa mala pohodlne zmestiť guma.
 6. Po vložení gumy a jej zaviazaní je plachta hotovo. Nezabudnite, že guma musí byť o niečo kratšia, než je obvod matraca, inak stráca zmysel.
 7. Vaša plachta je hotová. Nezabudnite! Nová látka sa môže zraziť praním pri vyšších teplotách. Kúpte radšej viac látky, než koľko potrebujete na šitie. Látku pred šitím vyperte. Vyhnete sa tak nepríjemnej situácii, kedy po ušití plachty zistíte, že sa záhadne zmenšila. Potom by ste museli začať odznova a lepšie.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované informácie sú označené *