Máte pocit, že je postieľka vášho bábätka nedostatočne zabezpečená proti prievanu, hluku či priamym slnečným svetlom? Rušia ho počas spánku domáce zvieratá alebo starší súrodenci? Vybavte postieľku mantinelom z veselej maľovanej bavlny so zvieratkami, dopravnými prostriedkami, kvetinkami alebo ďalšími obľúbenými detskými motívmi.
Z čoho ušiť mantinel do postieľky
Venujme, prosím, pozornosť materiálom, ktoré využívame. K výrobe doplnkov pre deti môžete využívať špeciálnu látku s certifikátom OekoTex 100, ktorý zaručuje zdravotnú nezávadnosť pre deti do troch rokov. K výrobe týchto látok boli použité netoxické materiály, vrátane farieb.
Materiál potrebný na ušitie mantinelu do postieľky:
- detská bavlnená látka
- vatelín
- stuha alebo keprovka
Ďalšie potreby:
- šijací stroj
- nite vo farbe bavlnenej látky
- špendlíky
- krajčírsky meter
- krajčírska krieda
Ako vyrobiť mantinel do postieľky? Postup:
- Najprv si zmerajte postieľku a odhadnite, ako dlhý mantinel chcete (kam až má v postieľke dosahovať). Podľa toho sa rozhodnite. Odporúčania pre postieľku štandardných rozmerov 120 × 60 cm: dva pruhy látky s rozmermi 244 × 34 cm.
Tu záleží na tom, akú funkciu má mantinel mať. Obľúbený je mantinel do postieľky 360 cm (súčet všetkých strán obdĺžnika postieľky štandardných rozmerov), teda taký, ktorý kryje všetky strany postieľky. Takéto mantinely sú vhodné pre postieľky, kde dieťa spáva. Ak šijete mantinel do postieľky, kde sa dieťa najčastejšie hrá a chcete kryť len hlavičku, môžete ušiť mantinel kratší.
- Pripravíme si vatelín s rozmermi cca 4 cm menšími, než je látka (2 cm z každej strany). V prípade nášho príkladu by išlo teda o 240 × 30 cm.
TIP! Namiesto dvoch rovnakých pruhov látky môžete skúsiť menšiu zmenu. Ušite mantinel do postieľky Minky. Použijete teda jeden pruh bavlnenej látky a jeden pruh vystrihnutý z Minky plyšu. Takéto mantinely majú schopnosť lepšej tepelnej izolácie a sú príjemne mäkké.
- Látku zošpendlite lícom k sebe. Z troch strán ju obšite po okraji (máte priestor asi 2 cm od každého kraja).
- Obráťte vzniknutý útvar lícom von a napchajte dovnútra vatelín. Dávajte si veľký pozor na to, aby bol vatelín dobre rozmiestnený po celej ploche. Okraje štvrtej strany založte a zašite. Mantinel sa tým spevní.
- Je možné tiež strojovo prešiť mantinel zvislo na niekoľkých miestach, aby sa rozdelil na viacero častí. Mantinel tak bude možné jednoduchšie ohýbať v rohoch postieľky.
- Nakoniec prišite na okraje mantinelu stuhy alebo keprovku pre priväzovanie mantinelu k postieľke. Sami spoznáte, kde sú potrebné práve vo vašom type postieľky.