Vreckáre sú praktickými vychytávkami do domácnosti, a to najmä tam, kde žijú deti. Vreckár môže byť estetickým doplnkom, ak použijete dekoračné látky alebo ak využijete techniku patchwork. Tento kúsok môže slúžiť na ukladanie hračiek či drobných pracovných nástrojov v kuchyni alebo v kúpeľni.
Než začnete šiť vreckár
Najskôr je nutné si rozmyslieť podobu, vášho vreckára. Podľa jeho účelu je možné doladiť konkrétne detaily. Je tiež možné si zvoliť akékoľvek rozmery. Úpravy môžu byť ľubovoľné.
Ako ušiť vreckár do postieľky
Vreckár do postieľok môžete ušiť podľa návodu nižšie. Rozmyslite si, na ktorú stranu (či na kratšiu, alebo na širšiu stenu) postieľky chcete vreckár umiestniť. Podľa toho zmerajte metrom rozmery budúceho vreckára a nezabúdajte aj na presah pre švy. Myslite tiež na uchytenie vreckára. V prípade drevených alebo kovových postieľok je uchytenie jednoduchšie. Na hornú stranu vreckára stačí našiť šnúrky alebo látkové oká rozopnuteľné gombíkmi či suchým zipsom, ktorý sa umiestni na tyč postieľky.
Ako ušiť vreckár na stenu
U vreckára na stenu je tiež nutné premyslieť, ako bude uchytený a aký bude jeho obsah. V prípade, že sa bude vreckár plniť ťažkými predmetmi, určite je potrebné vymyslieť dômyselnejší spôsob, než sú klince. Je možné využiť napríklad tyč na sprchový záves alebo malú garnižu. Myslite tiež na spevnenie strany vreckára, na ktorej bude celé dielko visieť.
Ako ušiť vreckár do škôlky
Vreckáre do škôlky sa od ostatných druhov líšia. Ide o špeciálne vaky na vešiaku, do ktorých je možné vložiť pyžamko a toto ramienko sa potom zavesí do skrinky, ktorú má dieťa pridelenú. Zároveň je možné na vak našiť kapsičky a vyrobiť tak dômyselný vreckár, do ktorého si môžu deti schovávať drobnosti, cukríky, gumičky do vlasov, sponky a ďalšie maličkosti, ktoré sa môžu v skrinke ľahko stratiť.
Materiál potrebný na ušitie vreckárov
- Pevná látka so šírkou aspoň 140 cm, dĺžka podľa potreby, asi 2 metre.
Látka sa potom rozdelí na tri obdĺžniky so šírkou 42 cm, dĺžka môže byť 38, 50 a 88 cm
- 160 cm šnúrky alebo stužky
Ďalší materiál
- šijací stroj,
- strihový papier,
- nožnice,
- nite,
- špendlíky,
- krieda.
Návod ako ušiť vreckár:
- Najskôr si určite miery zamýšľaného výtvoru. Ideálne je preniesť ich na strihový papier, aby ste sa vyhli nerovnostiam. Na strihový papier je tiež možné zadať rozmery vreciek a takto ich nejakým spôsobom zjednotiť. Potom obrysy vystrihnutých obdĺžnikov preneste na látku a vystrihnite. Pri strihaní nechajte z každej strany presah 2 cm kvôli začisteniu.
- Začistíme budúce lemy všetkých vreciek. To znamená, že na látke podľa tohto návodu založíme lemy dovnútra u všetkých strán, ktoré merajú 42 cm.
- Menšie obdĺžniky preložíme napoly (môžeme ich prežehliť) rubovými stranami k sebe. Potom ich položíme na seba tak, aby ležali lícnou stranou k sebe a aby zažehlené puky ležali na sebe. V zažehlenom strede ich našpendlíme a prejdeme na šijacom stroji obyčajným stehom.
- Látku zasa zložíme podľa stredových prehybov, ktoré sme práve zašili. Tie budú teraz tvoriť spodnú stranu vreckára. Dve vrstvy látky sú tak položené na sebe.
- Prešite tieto dva pruhy látky v strede zasa naprieč. Vzniknú nám takto štyri malé vrecká.
- Najväčší kus látky preložíme napoly lemami k sebe a zažehlíme stred. Tak si opäť naznačíme dno vreckárov. Potom si látku zase rozložíme. Vidíme pred sebou obdĺžnik látky s priečnym nažehleným pukom
- Na tento kus látky položíme už vytvorený diel tak, že bude jeho spodná strana lícovať s pukom na väčšej látke. Vzniknutú presahujúcu spodnú stranu preložíme cez diel tak, aby lemy ležali na sebe a zavrieme tak diel dovnútra. Všetko dôkladne zašpendlite.
- Takto nám vzniklo naruby zložené vrece. To zašijeme z troch strán (okrem hornej, olemovanej) endlovacím stehom, alebo obyčajným a potom cik cak, stehom.
- Obrátime vrece naruby. Týmito krokmi nám vznikla veľká hlavná komora s menšími kapsičkami vpredu.
- Na bočný horný šev našijeme stužku alebo šnúrku, ktorou potom pripevňujeme vreckár k tyči, kusu nábytku a podobne.