Bod 1
Kúpte si kvalitný šijací stroj. Najdrahší neznamená vždy najlepší. Mnohým krajčírkam sa dodnes najlepšie šije na starom mechanickom šliapacom stroji. Pri výbere stroja sa poraďte s niekým z okolia, napríklad aj vo facebookovej skupine; každý má s odlišnými značkami inú skúsenosť. Pozor tiež na stroje, pri ktorých je možné používať len ich pôvodné, originálne príslušenstvo.
Bod 2
Šijací stroj dobre namažte. Väčšina strojov má vo výbave mazací olej, ktorým môžete rovno dobre premazať mechanickú časť pod podávačom. Nebojte sa ju rozobrať, nech sa so strojom zoznámite. Bude sa vám to hodiť počas jeho ďalšej údržby.
Bod 3
Šijací stroj pravidelne čistite. Môžete vyňať časť pod podávačom, kde sa hromadí jemný prach z látok a nití. Tak máte možnosť zabrániť niektorým nehodám: zlomeniu ihly, trhaniu nite alebo preskakovaniu ihly, ktoré vedie k následným nerovnostiam vo šve.
Bod 4
Stroj dobre nastavte. Najlepšie podľa návodu konkrétnej značky nastavte vhodnú hodnotu napätia nite. Táto hodnota sa líši podľa materiálu, ktorý používate. Priemerná hodnota nastavená vo výrobe je na čísle 4. Ak je počas šitia horná niť príliš utiahnutá alebo sa trhá, otočte kolieskom na nižšie číslo. Dolná niť bohužiaľ nemá číselný ukazovateľ a musí sa nastavovať orientačne. Príliš napnutá niť môže spôsobiť dokonca zlomenie ihly.
Bod 5
Použite správnu ihlu a dobre ju upevnite. Ihla musí v držiaku sedieť pevne, aby vás počas šitia nezranila. Ihlu si zvoľte podľa materiálu, s ktorým pracujete.
Bod 6
Dajte si pozor, aby ste správne navliekli niť. Väčšinou počas navliekania ide niť cestou k ihle od zhora nadol dvakrát (niť je navlečená do písmena N).
Bod 7
Kúpte si dostatočné množstvo cievok a namotajte niekoľko cievok v každej farbe nite, ktorú používate. Je nepríjemné počas šitia naraziť na koniec spodnej nite a musieť vyvliekať stroj. Alternatívne môžete v takomto prípade zložiť a odložiť navlečenú špuľku a nasadiť novú v tej istej farbe, ktorú nacievkujete. Potom nemusíte riešiť zložité opätovné navliekanie ihly.
Bod 8
Zásobte sa dôležitými pomôckami podľa techniky, ktorú budete používať. Zoznámte sa s vybavením šijacieho stroja. Väčšina šijacích strojov má v základnej výbave štetec a mazadlo, špáradlo, pätku na šitie gombíkových dierok, náhradnú žiarovku, ihly, prípadne aj „alternatívne“ pätky. Na bočnej strane majú niektoré stroje pripevnenú malú žiletku na rýchle odrezávanie nití.
Bod 9
Nezabúdajte na vybavenie určené pre prípravu látky: kvalitné krajčírske nožnice, krajčírsku kriedu, špendlíky a žehličku (s ňou môžete zažehľovať okraje).
Bod 10
Najdôležitejšie rada znie: hlavne sa nevzdávajte. Nikto učený z neba nespadol a aj z vás môže byť za krátku dobu najžiadanejší krajčír široko ďaleko. Stačí veriť sám sebe a prebudiť svoju vlastnú usilovnosť.